Tipy a rady

Čo robiť pre zdravšie črevá?

Správne pracujúce črevá sú základom zdravia. Do nášho tela sa cez nich totiž vstrebávajú všetky potrebné látky na správne fungovanie organizmu. Pri zápche, hnačke či nafukovaní hneď vieme, že niečo nie je v poriadku. Laxatíva alebo iné látky podporujúce alebo tlmiace vyprázdňovanie nie sú vhodné na dlhodobé užívanie.

Zle trávenie a nadúvanie

Človek potrebuje prijímať potravu na to, aby žil. Po rozžuvaní sa potrava dostane do žalúdka, kde ju tráviace šťavy a enzýmy rozložia na základné živiny. Natrávená masa sa potom presúva do čriev, kde nastupujú ďalšie enzýmy, ktoré pripravujú tieto základné živiny na využitie prostredníctvom vstrebania sa cez črevnú stenu do krvného obehu.

Všetko by fungovalo v poriadku, pokiaľ by súčasná generácia nepatrila k hltacej, ale k žuvacej. Ráno vstaneme, zhltneme raňajky a ponáhľame sa do práce, obedujeme postojačky a potom to dobiehame „pokojnou večerou“. Do žalúdka sa dostavajú nepožuté kusy potravy, ktoré sa potom nedostatočne natrávené posúvajú do čriev. Celému procesu „pomáha“ aj častejší príjem jedla, kedy ešte jedna dávka nebola strávená a už prichádza ďalšia.

„V žalúdku a črevách sa tak objavujú zvyšky nestrávenej až nestráviteľnej potravy, ktoré sa môžu usádzať na steny tráviacich orgánov v podobe mikroskopických usadenín. Žalúdočná sliznica nemá byť matná, má byť lesklá. Určité zanesené úseky môžu zamedziť voľný prestup tráviacich štiav zo žalúdočnej steny do žalúdočnej dutiny a keďže sú agresívne, atakujú steny žalúdka, prejavom čoho môžu byť žalúdočné bolesti s potenciálom prejsť do zápalu. Takéto prostredie môže byť aj živnou pôdou pre mikroorganizmy typu Helikobakter, prípadne viesť k vzniku žalúdočných vredov,“ vysvetľuje MUDr. Oto Sova, CSc.

Podobná situácia môže nastať aj v črevách: „Znižuje sa schopnosť vstrebávania rôznych živín, pružnosť čriev, ako aj peristaltika klesá a natrávená potrava sa neposúva správne a fyziologicky stanoveným tempom“, dopĺňa lekár. Prejavom môže byť zlé trávenie, bolesti brucha, grganie alebo zápcha, prípadne iné ochorenia.

Správne stravovacie návyky

Prijímaná potrava by mala byť vyvážená, pestrá a bohatá na všetky makroživiny i mikroživiny, t. j. na bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Ideálne je sa vyhýbať vysoko priemyselne spracovávaným potravinám, ako napr. mäsovým výrobkom v podobe salám, slaným pochutinám, instantným výrobkom, džúsom z koncentrátov a pod.

Na príjem jedla by sme mali mať dostatok času, vhodné je jesť pravidelne a neprejedať sa. Dôležité je nepiť alkohol, nefajčiť, mať dostatok pohybu, udržiavať si správnu hmotnosť a chodiť na preventívne prehliadky, a to vrátane skríningového vyšetrenia stolice. Všetky tieto zásady zvyšujú pravdepodobnosť vyššej kvality života.

Prírodné saponíny

K správnej funkcii trávenia a čriev môžu prispieť prírodné saponíny. „Tie vykonávajú svoju funkciu aj v črevách. Napomáhajú rozpustiť mikroskopické usadeniny z črevných stien a vylúčiť ich z organizmu. Prispievajú tak k správnej činnosti a pružnosti črevnej steny, vysvetľuje MUDr. Oto Sova, ktorý sa výskumu saponínov venuje už 33 rokov.

Zrealizované výskumy ukázali, že po užívaní saponínov z DIAMOND YACCA doctor sova® pacienti reagovali dvomi spôsobmi: „Časť užívateľov mala spočiatku ešte väčšiu zápchu spôsobenú vehementným odstraňovaním mikroskopických usadenín z črevných stien a ich hromadením v konečných partiách hrubého čreva. Aplikovaním glycerínových čípkov sa zakrátko situácia upravila. V druhom prípade sa dostavila redšia stolica, ktorá sa v priebehu 1 – 2 týždňov sama znormalizovala. Nastal nový život bez laxancií, z ktorých veľká časť sa oprávnene podozrieva z karcinogenity,“ dodáva lekár.

Ako saponíny pracujú?

Prírodné saponíny v porovnaní s liekmi nepôsobia chemicky ani biologicky, ale fyzikálne. Sú zaraďované do skupiny tzv. funkčných potravín podporujúcich prirodzené vylučovanie škodlivých látok a sedimentov z tela von. Pracujú spôsobom znižovania povrchového napätia v cievach celého organizmu, t. j. aj na slizniciach orgánov, robia ich povrchy klzkými a pomáhajú z nich odstrániť všetky škodlivé sedimenty.

Saponíny sa v organizme s ničím nezlučujú, ani nič nerozlučujú, iba znižujú povrchové napätie na stenách ciev, nervov a orgánov, čím dosahujú to, že sú klzkejšie a napomáhajú tomu, že rôzne látky sa na nich nemôžu usádzať a tieto plochy postupne opúšťajú a rozpúšťajú sa v krvi či lymfe,“ vysvetľuje doktor Sova. Jeden typ saponínov v DIAMOND YACCA doctor sova® pení, celý proces by sme tak mohli prirovnať k umývaniu špinavých hrncov saponátom.

DIAMOND YACCA doctor sova®tak môže pomôcť nielen pri problémoch so žalúdkom, zápchou a zlým trávením, ale aj v prípade vysokého cholesterolu, bilirubínu, krvného tlaku, pri respiračných, infekčných, vírusových či bakteriálnych ochoreniach, s chorobami pečene, sleziny, žlčníka, žlčníkových kameňoch, pankreasu, pri cukrovke, pri problémoch s obličkami, močovými cestami a kameňmi, pri artrózach a problémoch s kĺbmi a chrupavkami, pri akné, psoriáze, ekzémoch, pri malígnych nádoroch, migréne, peľových alergiách a astme, pri potravinových intoleranciách či únavovom syndróme.

Bežne sa saponíny vyskytujú v bylinkách, strukovinách, zelenine, ako napr. v špargli, hrachu alebo červenom víne, ide však o veľmi nízke dávky. Väčšie množstvá saponínov sa extrahujú z púštnej palmy Yucca shidigera, ktorá ich má až 14 %.

33-ročný výskum saponínov na Slovensku

K prírodným saponínom z yuccy sa MUDr. Oto Sova, CSc., autor 49 patentov a držiteľ striebornej medaily SAV za zásluhy v biologických vedách, dostal v roku 1993. O saponínoch napísal tri monografie, 20 vedeckých publikácií a predniesol do 800 prednášok.

Výsledkom jeho dlhoročného výskumu saponínov je výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova®, ktorý napomáha zbavovať cievy od škodlivých sedimentov, akým je napr. cholesterol, prispieva aj k prečisteniu lymfy, nervov a všetkých orgánov tela, čím podporuje celkové zdravie človeka. „Za DIAMOND YACCA doctor sova® nestojí žiadna náhoda, žiadne kopírovanie, ale tvrdá, niekoľkoročná práca,“ dopĺňa doktor Sova.

Patentovaná výroba

DIAMOND YACCA doctor sova® sa vyrába autofokusáciou opísanou v americkom patente MUDr. Sovu č. 5,256,269. Pri autofokusácii dochádza k deleniu saponínov z yukky na steránové a terpénové čistým elektrickým prúdom, a to bez použitia chémie. Delenie je potrebné na to, aby sa následne dva druhy saponínov zmiešali v správnom pomere, pretože steránové saponíny pôsobia v tráviacom trakte a terpénové v cievach a lymfe. DIAMOND YACCA doctor sova® tak napomáha odstráneniu škodlivých látok a sedimentov nielen z čriev a krvi, ale aj z celého tela, keďže každá jedna bunka je zásobovaná cievami.

DIAMOND YACCA doctor sova® má kontrolované zloženie vyvinuté na vedeckom základe. Nesie ochrannú známku a je certifikovaná.

Výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova® kúpite na www.doktorsova.sk alebo na www.doktorsova.cz

Jeden názor na “Čo robiť pre zdravšie črevá?

  1. Dobrý deň pán doktor Sova, ďakujem za mail od Vás a za prianie zdravia do nadchádzajúceho roku. Ja Vám tiež zo srdca prajem pevné zdravie, lebo to je najviac. Ja som na Vás dostala prvý kontakt ešte v roku 1999, kedy som mala chorého syna a začala som mu podávať Vaše saponíny. Dnes už nie je medzi nami, dožil sa veku 46 rokov a i keď sme podstúpili všetky medicínske liečby, s Vašou pomocou žil ešte 27 rokov. Po jeho smrti som si ja dávala dokopy svoj rozhasený organizmus a viackrát som na Vás myslela že zavolám, až teraz ste mi Vy dali ponuku, ktorá sa neodmieta. Takže začnem pracovať s Vami na mojom zdraví. Veľakrát ďakujem.

Pridaj komentár