Tipy a rady

Nie sú saponíny ako saponíny

Prírodné saponíny z Yuccy sú už známe a stávajú sa čoraz atraktívnejšou komoditou. Na trhu narazíte na lacné či stredne drahé prípravky z Yukky alebo aj na saponínové výživové doplnky s podobnými názvami ako ten náš.

Keď sa začali užívať saponíny ako výživové doplnky, chytalo sa ich veľa podnikavých obchodníkov a tí, ktorým by mohli pomôcť v ich ťažkostiach sa nevedeli rozhodnúť, ktorému výrobku s často lákavým názvom dať prednosť. Predavači väčšinou nasypali malé množstvo Yucca prášku do vody a miešaním vzniklo penenie, ktoré dávali za dôkaz kvality výrobku.

Do istej miery to bola pravda, keď sa roztok prášku trepaním zapenil, obsahoval saponíny. Avšak dôležitou je otázka, či ten najpenivejší saponín dokáže preniknúť všade tam, kde je to potrebné, napomáhať odstraňovať škodlivé látky a sedimenty a spriechodňovať cievy či črevá.

Dva typy saponínov a ich separácia

Pred tridsiatimi rokmi sme poznali dva hlavné druhy saponínov – penivé (steránové) a málo penivé alebo nepenivé (terpénové) saponíny. Neexistovali relevantné metódy na separáciu saponínov, ako je to napr. u krvného séra, ktoré elektroseparačnými metódami dokážeme rozdeliť na vyše sto frakcií a opísať funkciu každej z nich. Jedno však bolo isté, že penivé, steránové alebo inak steroidné saponíny sa dostanú iba do tráviaceho systému, teda cez ústa a pažerák do žalúdka a odtiaľ do tenkého a hrubého čreva, a telo opúšťajú so stolicou. To preto, lebo majú veľké molekuly a koniec koncov nebolo by veľmi vhodné, keby v krvi penili.

V roku 1964 švédsky profesor Westerberger vyvinul separačnú metódu, ktorá delila rôzne látky na základe ich izoelektrického bodu v roztoku špeciálneho pufru. Túto metódu som prepracoval na veľkokapacitnú metódu a v roku 1993 mi bol na ňu udelený americký patent. Po dlhých nezdaroch delenia saponínov som sa ju rozhodol modifikovať a vyplatilo sa mi to.

Momentálne je autofokusáciou možné rozdeliť steránové saponíny na päť – šesť odlišných typov, ktoré sa veľkosťou molekúl ani vlastnosťami pôsobenia v organizme neveľmi líšia a majú spoločný znak: penia v roztoku a zdržujú sa a efektívne pracujú iba v tráviacom trakte. Terpénových saponínov je podstatne viac a radia sa do jednotlivých skupín, ako triterpénové saponíny, ionóny, iróny a vinyly. Tieto, pretože majú podstatne menšiu molekulu, sa dokážu vstrebať aj do krvných a lymfatických ciev, tam cirkulovať v lymfe alebo krvi a znižovaním povrchového napomáhať v odstraňovaní škodlivých látok a sedimentov z tela von. Saponíny tak napomáhajú spriechodňovať samotné postihnuté cievy, ako aj cievy všetkých ostatných orgánov tela. Terpénové saponíny v porovnaní so steránovými nepenia.

Saponíny v správnom pomere

Na základe týchto poznatkov som vyvinul výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova®. Keďže dĺžka tráviaceho traktu spolu s črevami nie je dlhšia ako 15 metrov, vo výslednej zmesi saponínov postačuje menšie množstvo steránových saponínov. Dĺžka všetkých ciev v ľudskom tele je  však vyše 1 600 kilometrov! (opýtajte sa uja Googla), a preto je potrebné, aby DIAMOND YACCA obsahovala viac terpénových saponínov.

Ak má prípravok správne a rovnomerne pracovať, tak účinný a konečný produkt má obsahovať niečo okolo 10 % steránových saponínov a minimálne 90 % terpénových saponínov.

Lacné Yukka prášky vs naša DIAMOND YACCA doctor sova®.

Vlastním špeciálne aparatúry zvané autofokuséry, pomocou ktorých elektrickým prúdom bez použitia chemikálií dokážem zmes prírodných saponínov v prášku rozdeliť na jednotlivé frakcie a potom zmiešať tak, aby konečné zloženie produktu bolo vždy rovnaké po celý rok. Totiž u prírodných, ničím neupravovaných konkurenčných lacných Yucca práškov sa pomer steroidných a terpénových saponínov môže meniť podľa ročných období alebo období dažďov a sucha. Niekedy tak prevažujú  steránové saponíny, čím produkt zaberá iba na problémy tráviaceho traktu a na cievy veľmi nepôsobí alebo je to naopak.

Produkt DIAMOND YACCA doctor sova® si viete zakúpiť na www.doktorsova.sk alebo v blízkej dobe aj na www.doktorsova.cz a je to jediný výrobok, ktorý zodpovedá uvedeným kritériám. Disponujeme americkým patentom a troma slovenskými certifikátmi, ktoré zaručujú pravosť a ochranu uvedeného produktu.

S úctou

Váš doktor Sova – MUDr. Oto Sova, CSc.

Pridaj komentár