Tipy a rady

Pri bolestiach kĺbov je kľúčová chrupavka. Dá sa zregenerovať?

Boľavé kĺby patria medzi najčastejšie ortopedické ťažkosti, a to najmä u dospelých nad 50 rokov. Príčiny treba hľadať  v chorobách ako artritídy, artrózy, kĺbové či reumatické zápaly a pod. Problémy s kĺbmi sú však časté aj u mladších športovcov. Vhodnými regeneratívnymi postupmi je možné operáciu kĺbov odložiť alebo sa jej dokonca úplne vyhnúť.

Dôležitosť chrupavky v kĺboch

Kĺby sa skladajú z kostí a tkaniva vrátane chrupaviek, väzov, šliach a svalov. Chrupavka je pevné tkanivo, ktoré pomáha chrániť kosti pred ich vzájomným trením. Je pomerne tenká, má hrúbku 2 až 4 milimetre a v jej prítomnosti sa kĺby ohýbajú s ľahkosťou a bez bolesti.

Všetkých 143 kĺbových chrupaviek v ľudskom tele obsahuje aj látku nazývanú synoviálna tekutina, známu aj ako kĺbový maz. Pri pohybe časť tejto tekutiny „naolejuje“ kĺby a zároveň presúva kyslík a ďalšie živiny do kĺbov a ich okolia, aby ich udržala zdravé.

Príčiny zmien v chrupavke a bolesti kĺbov

Starnutím sa chrupavky stenčujú a opotrebovávajú, pretože rokmi bol na nich pri množstve pohybov vyvíjaný tlak. Stenčovaním chrupavky vzniká nedostatočné odpruženie medzi kosťami, ktorého súčasťou je aj málo kĺbového mazu, výsledkom čoho je bolesť.

Chrupavka sa vekom môže stenčovať aj z dôvodu nedostatočnej výživy a prekrvenia kĺbu vďaka zaneseným cievam. Je vyživovaná cez matrix kostí.

K zmenám, poškodeniam či stenčeniu chrupavky môže dôjsť aj v prípade, ak ste športovali alebo športujete, pretože pri pravidelnej zvýšenej fyzickej aktivite je na kĺby vyvíjaný enormne silný tlak.

Prečistenie a výživa – YACCA NA KĹBY doctor sova®

Výživový doplnok YACCA NA KĹBY doctor sova® bol špeciálne vyvinutý MUDr. Otom Sovom, CSc. na problematické a boľavé kĺby. Od konkurenčných výživových doplnkov a od liekov proti bolesti kĺbov sa YACCA NA KĹBY doctor sova® odlišuje tým, že kĺby napomáha

  • prečistiť
  • a vyživiť.

Kľúčovým sa javí práve prečistenie ciev, ktoré kĺb vyživujú vyživujú, čomu napomáhajú prírodné saponíny. „Saponíny v kĺboch majú nezastupiteľné postavenie, pretože od ich činnosti závisí krvné zásobenie a tým prívod živín a kyslíka do najjemnejších štruktúr, kde by sa bez práce saponínov nedostali ani najmodernejšie lieky, a tým by bola ich účinnosť z pohľadu užívateľa nedostatočná,“ vysvetľuje MUDr. Oto Sova, CSc., ktorý sa výskumu saponínov venuje už 33 rokov.

Saponíny sa bežne nachádzajú v ovocí a zelenine, ako napr. hrach, brokolica, strukoviny, no nájdete ich aj vo víne, rôznych bylinách či čaji. Ide však o veľmi nízke dávky, ktoré majú malé účinky. Najviac saponínov sa nachádza v exotickej palme Yucca schidigera, ktorej výťažky podporujú zdravie človeka pri mnohých zdravotných problémoch.

Saponíny získavame práve z palmy yukka, ktorá ich obsahuje najviac, a to 15 až 50 %. Palmy sa žnú na jeseň a seno z nich sa podrví na jemný prášok. V prípade saponínov, ktoré boli použité do výživového doplnku YACCA NA KĹBY doctor sova®, ide o osobitne vyextrahované terpénové saponíny z yukky zo skupiny irónov a ionónov,“ dopĺňa Dr. Oto Sova.

Následná výživa chrupavky a kĺbu je zabezpečená ďalšími pridanými látkami do YACCA NA KĹBY doctor sova®:

  •          kyselina hyalurónová, prispieva k mäkkosti, pružnosti a viskozite chrupaviek,
  •          hydrolyzovaný kolagén a síra sú zdrojom aminokyselín potrebných pre stavbu chrupaviek,
  •          chondroitín sulfát má protizápalové účinky a je základnou zložkou kĺbových väzov
  •          glukozamín sulfát pôsobí preventívne proti rozvoju osteoartritídy.

Artrózy, zápaly, kĺbové ochorenia

YACCA NA KĹBY doctor sova® môže pomôcť pri artrózach, artritídach, kĺbových a reumatických zápaloch, alergických kĺbových ochoreniach, progresívnej polyartritíde a pod. Testy nám potvrdili, že po užívaní saponínov, ktoré napomohli prečistiť krvné cievy a tým aj obnoviť zásobovanie chrupavky, spôsobili, že chrupavka zhrubla (napučala, hydratovala sa), čo spôsobilo veľkú úľavu trpiteľovi. V prípade, ak však v kĺbe už žiadna chrupavka nie je, lebo je vydretá, YACCA NA KĹBY doctor sova® zázraky urobiť nevie,opisuje Dr. Sova.

Ak kĺb po užívaní výživového doplnku YACCA NA KĹBY doctor sova® začne pobolievať inak ako zvyčajne, je to pozitívny signál. „Pri napučaní chrupavky sa obe kosti odtláčajú od seba a tkanivá, ktoré kĺb pridŕžajú sú napínané. Bolia však tkanivá, nie kĺby. Po čase by sa mali tieto tkanivá poddať a kĺby by mali prestať bolieť. V prípade, ak po užívaní výživového doplnku kĺb bolí ako dovtedy alebo nebolí, YACCA NA KĹBY doctor sova® už nemá čo regenerovať,“ dodáva MUDr. Oto Sova, CSc.

Pre poradenstvo pri užívaní YACCA NA KĹBY doctor sova® kontaktujte MUDr. Ota Sovu, CSc. v našej poradni.

Pridaj komentár