Tipy a rady

Saponíny – organické mydlá. Dokážu zvíťaziť nad peľovými alergiami?

Pre približne troch z desiatich Slovákov znamenajú jarné zelenajúce sa stromy a kvety začiatok náročného, usmrkaného a kýchajúceho obdobia. Prejavy peľových alergií sa dajú zmierniť chemickými liekmi z lekárne, avšak paradoxne príroda nám ponúka aj na túto chorobu riešenie.

Ešte horšími prejavmi alergií v podobe bronchiálnej astmy pritom trpí jeden z desiatich Slovákov, pričom sa odhaduje, že v roku 2025 bude zápasiť s alergiou až polovica európskej populácie. Ochorenie sa vyskytuje dokonca aj počas jesene a príznaky môžu pretrvávať až do obdobia prvých mrazov. Na svedomí ich majú peľové zrnká z rastliny menom ambrózia.

Organické mydlá – saponíny

Saponíny sú výťažky z rastlín, ktoré prispievajú k dobrému zdraviu celého organizmu. Bežne sa saponíny nachádzajú v malých množstvách v potravinách ako cesnak, cibuľa, brokolica, strukoviny, červené víno a pod. V takýchto množstvách majú však na telo nízky účinok. Z rastlinnej ríše ich obsahuje najviac odolná palma Yucca Shidigera, z ktorej sa aj extrahujú.

V tele človeka pôsobia prírodné saponíny ako organické mydlá, ktoré znižujú povrchové napätie v celom organizme, čím napomáhajú odstrániť zo stien ciev, z nervov a z lymfatického systému všetky škodlivé prvky a sedimenty. „Saponíny sa v organizme s ničím nezlučujú, ani nič nerozlučujú, iba znižujú povrchové napätie na stenách ciev, nervov a orgánov, čím dosahujú to, že sú klzkejšie a napomáhajú tomu, že rôzne látky sa na nich nemôžu usádzať a tieto plochy postupne opúšťajú a rozpúšťajú sa v krvi či lymfe,“ vysvetľuje MUDr. Sova, ktorý sa výskumu saponínov venuje 33 rokov.

Jeden typ saponínov pení, preto by sa celý proces dal prirovnať k umývaniu špinavých hrncov saponátom, ktorý napomáha prečistiť celý organizmus a podporiť celkové zdravie. V prípade peľových alergií a užívania liekov tlmiacich ich prejavy, ktoré môžu u človeka vyvolávať ospalosť a útlm, saponíny nemajú žiadne vedľajšie účinky a po 3 – 5 hodinách by mali byť z tela komplexne vylúčené.

Zrealizovaný výskum  peľových alergií a saponínov

DIAMOND YACCA doctor sova® s obsahom čistých prírodných saponínov znižovaním povrchového napätia sťažuje adherenciu (prilepenie) alergénov na a v organizme, a tým môže brániť nahromadeniu takého množstva alergénov, ktoré sú už v stave vyvolať alergickú reakciu a jej zápis do molekulárnej pamäti. „S DIAMOND YACCA doctor sova® sme dosiahli veľmi pekné úspechy pri peľovej alebo sennej nádche, kožných ekzémoch, alergických žihľavkách, astme a i.” ozrejmuje MUDr. Oto Sova, CSc., ktorý testovaniu prírodnými saponínmi podrobil stovky alergikov.

Výskum preukázal, že saponíny prispievajú k zmierneniu peľových alergií: „Mali sme pacientov, ktorí hodnotili svoju peľovú nádchu prvý rok ako 20-vreckovkovú za jeden deň. Po užívaní saponínov z DIAMOND YACCA doctor sova® bola 10-vreckovková a až nasledujúci rok poklesla na 3-vreckovkovú. Niekedy je potrebné užívanie saponínov o rok zopakovať. A ak sa alergik dokáže vyhýbať alergénom, ktoré sú mu známe a užíva saponíny 6 – 8 mesiacov (až rok) má veľmi dobré šance, že sa alergie môže až zbaviť. “ dopĺňa lekár a zároveň radí užívať alergikom saponíny nasledovne:

Dospelí užívajú štyri kapsule denne (2,0,2) a deti dve (1,0,1). Ak dôjde k poklesu alergických prejavov, čo môže byť o niekoľko mesiacov, užívateľ môže prejsť na polovičné dávky, ktoré užíva do konca roka. V čase silných sezónnych alergií a alarmujúcich príznakov môže alergik užívať denne 6 až 8 kapsúl rovnomerne rozdelených počas celého dňa. Mimo tohto obdobia môže alergik postupne znižovať príjem saponínov, ale lekár neodporúča klesnúť pod hladinu dvoch kapsúl denne.

Saponínový výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova® kúpite vo výhodnejšom balení po 280 kapsúl alebo v menšom po 140 kapsúl

Dá sa peľovej alergie zbaviť?

Akonáhle sa u človeka rozvinie peľová alergia, je málo pravdepodobné, že zmizne. Avšak je možné ju zmierniť a niektoré výskumy naznačujú aj jej úplne vyliečenie. Moderná medicína dokáže zistiť značné množstvo alergénov a liečba spočíva vo vyhýbaní sa im a v tlmení alergickej odozvy. No nie vždy sa to darí. Sledovanie alergikov, ktorí odišli z miesta, kde trpeli na alergiu do úplne odlišného prostredia a zotrvali tam viac ako 6 – 8 mesiacov, ukázalo, že väčšina z nich už po návrate alergiou netrpela alebo netrpela dovtedy, dokým sa nevytvorila nová precitlivelosť. Je to spôsobené vymazaním zápisu zloženia alergénu z bunkovej molekulovej pamäti,“ vysvetľuje MUDr. Sova a dodáva: „Ak znemožníme neustále sa obnovujúce zápisy daného alergénu do molekulárnej pamäti, tá zápis vymaže, neobnoví a trpiaci sa môže vyliečiť. Aby sa molekulárny zápis vymazal, je potrebné znemožniť jeho obnovovanie v priebehu asi jedného roka.“

Patentovaná výroba DIAMOND YACCA doctor sova®

Saponínový výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova® sa vyrába autofokusáciou opísanou v americkom patente MUDr. Sovu č. 5,256,269. Pri autofokusácii dochádza k deleniu saponínov z yukky na steránové a terpénové čistým elektrickým prúdom. Nepoužíva sa tak žiadna chémia. Delenie saponínov je potrebné na to, aby sa následne dva druhy saponínov zmiešali v správnom pomere, pretože steránové saponíny, ktoré majú veľkú molekulu, pôsobia v tráviacom trakte a terpénové s menšími molekulami pôsobia v cievach a lymfe. DIAMOND YACCA doctor sova® tak napomáha odstráneniu škodlivých látok a sedimentov nielen z krvi, ale aj z celého tela, keďže každá jedna bunka je zásobovaná cievami.

DIAMOND YACCA doctor sova® má kontrolované zloženie vyvinuté na vedeckom základe, nesie ochrannú známku a je certifikovaná.

Výživový doplnok kúpite na www.doktorsova.sk.

Pridaj komentár