Tipy a rady

Mŕtvica je u žien bežnejšia a závažnejšia

Je na vzostupe, postihuje už aj mladšie ženy a zaraďuje sa medzi najčastejšie príčiny úmrtí na Slovensku. Často vedie k trvalému poškodeniu zdravia až smrti. Kto patrí do rizikovej skupiny? Na čo sa zamerať v rámci prevencie?

Na mŕtvicu zomrie vo svete ročne až 6,6 mil. ľudí, pričom sa čoraz častejšie vyskytuje aj u osôb v mladom a strednom veku. Bežná je u obyvateľstva s nízkym a stredným príjmom. Odhady hovoria, že do roku 2050 sa úmrtia na mozgovú príhodu vo svete zvýšia približne o 50 % a dosiahnu 9,7 mil. úmrtí ročne.

Mozgová mŕtvica nastane, ak sa preruší tok kyslíka a živín do mozgu. Tento stav sa môže vyskytnúť v dvoch prípadoch. Ak sú príčinou oslabené krvné cievy, ktoré prasknú pod tlakom, čo je lekársky známe ako hemoragická mŕtvica alebo častejšie, zrazeniny môžu blokovať krvné cievy vedúce do mozgu. Vtedy ide o ischemickú mozgovú príhodu.

Oba typy porážky môžu viesť k trvalému poškodeniu zdravia alebo smrti. Keď ľudia prežijú mozgovú príhodu, často potom čelia dlhodobej invalidite, depresiám, problémom s pamäťou a pod.

Rizikové obdobia a faktory

Medzi najpodstatnejšie príčiny patrí vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a fajčenie. Pri troche vôle a zmene životného štýlu sa s týmito neduhmi dá vysporiadať.

Štatistiky hovoria, že väčšie riziko mozgovej príhody a následného úmrtia, je najmä u žien, čo možno pripísať dlhšiemu veku ich dožitia. „Vek je obrovský rizikový faktor pre mozgovú príhodu. Ako ľudia starnú, je pravdepodobnejšie, že majú vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, menej pružné cievy a vyššiu hladinu cukru v krvi, čo môže viesť k mŕtvici,“ hovorí MUDr. Oto Sova, CSc.

Pre ženy je kritické aj obdobie biologických zmien, ktoré nastáva počas perimenopauzy a menopauzy. U mnohých žien sa práve počas prechodu začnú objavovať problémy s krvným tlakom. Odborníci sa domnievajú, že je to preto, že klesá hladina estrogénu, ktorý napomáha udržiavať cievy pružné a zároveň vyrovnáva hladinu cholesterolu. Keď telo prestane produkovať estrogén, výskyt mŕtvice a iných srdcových ochorení stúpa. Štúdie potvrdzujú, že v prípade, ak menopauza príde oveľa skôr, a to vo veku 40 – 44 rokov, tak je riziko mozgovej mŕtvice vyššie až o 50 %.

Dodávanie a nadbytok estrogénu vo forme hormonálnej terapie však môže mať opačné účinky. Existujú dáta, že náhrady estrogénu rovnako aj progesterónu vo vyššom veku môžu zvýšiť riziko mŕtvice. Rovnako aj ženy, ktoré užívajú určité typy hormonálnej antikoncepcie, majú väčšiu pravdepodobnosť mozgovej porážky, najmä ak majú vysoký krvný tlak, fajčia alebo trpia migrénami.

„Ženy tiež čelia jedinečným rizikovým faktorom počas tehotenstva a bezprostredne po ňom. Keďže objem krvi sa počas tehotenstva zväčšuje a potom, čo žena porodí, sa rýchlo zníži, čím sa zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín“, hovorí doktor Sova.

V prípade, ak žena počas tehotenstva nadmerne priberie alebo sa u nej rozvinie tehotenská cukrovka, môže to tiež znamenať riziko vzniku zrazenín a mozgovej príhody v neskoršom období.

Opatrenia pre zníženie rizika

Najlepší spôsob, ako znížiť riziko mŕtvice, je nemať vysoký krvný tlak a cholesterol (LDL). V prípade, ak tlak vyskakuje, je dôležité si ho pravidelne merať a navštíviť lekára. Ak bude krvný tlak v norme, tak sa pravdepodobnosť, že dostanete mŕtvicu, môže znížiť až o polovicu. Za vysokým krvným tlakom môžu stáť aj nepružné cievy:

V cievach vo vyššom veku môže cirkulovať cholesterol a jeho soli, kyselina močová, kreatinín, bilirubín a bielkoviny krvnej plazmy. Tie sa usádzajú na stenách ciev, čím cievy strácajú pružnosť. Práve pružnosťou cievy regulujú krvný tlak, plynulé prúdenie krvi a rozvádzanie pulzu. Je to ako keď polievate záhradu a v gumenej hadici ostane voda. Ak hadicu prišliapnete, z otvoreného konca vystrekne zvyšok vody. To hovorí o pružnosti celého systému. Keď sa cievy zmenia na tvrdé, stratia pružnosť a už svoju funkciu neplnia. Srdce ich musí zastúpiť a výsledkom je zvyšovanie krvného tlaku,“ vysvetľuje doktor Sova.

V prípade vysokého krvného tlaku alebo cholesterolu je vhodné užívať prírodné saponíny, ktoré prispievajú k prečisteniu ciev a napomáhajú ich udržať zdravé a pružné. „Saponíny sú bioaktívne výťažky z rastlín, ktoré na rozdiel od liekov nepôsobia chemicky, ale fyzikálne. Znižujú povrchové napätie na stenách ciev, nervov a orgánov, čím dosahujú to, že sú klzkejšie a napomáhajú tomu, že rôzne látky sa na nich nemôžu usádzať a tieto plochy postupne opúšťajú a rozpúšťajú sa v krvi či lymfe. Saponíny napomôžu cievne usadeniny najprv uvoľniť a tie sa potom z organizmu prirodzene odstránia – stolicou, močom, potom, ale aj slinami,“ dopĺňa lekár z Košíc.

Počas zrealizovaných výskumov došlo u monitorovaných pacientov, ktorí užívali prírodné saponíny z DIAMOND YACCA doctor sova® po dve kapsule denne po 8 – 10 týždňoch k poklesu hladiny cholesterolu a triglyceridov k norme. Po 12 – 16 týždňoch užívania došlo aj k poklesu krvného tlaku. Všetci pacienti však užívali naďalej aj predpísané lieky lekárom a až po zlepšení stavu boli lieky na vysoký krvný tlak ako aj cholesterol u mnohých pacientov ošetrujúcim lekárom vysadené.

Saponíny v DIAMOND YACCA doctor sova® sú prírodné výťažky extrahované z palmy Yucca Shidigera, ktorá rastie v púšťach a je veľmi odolná. Bežne sa ale saponíny nachádzajú v rôznom ovocí a zelenine, ako napr. strukoviny, cesnak, cibuľa, brokolica, quinoa a i. Ide však o veľmi malé množstvá, ktoré majú na človeka len malé účinky.

DIAMOND YACCA doctor sova® 280 kapsúl

Patentovaná výroba DIAMOND YACCA doctor sova®

DIAMOND YACCA doctor sova® sa vyrába autofokusáciou opísanou v americkom patente MUDr. Sovu č. 5,256,269. Pri autofokusácii dochádza k deleniu saponínov z Yuccy na steránové (steroidné) a terpénové čistým elektrickým prúdom. Nepoužíva sa tak žiadna chémia. Delenie saponínov je potrebné na to, aby sa následne dva druhy saponínov zmiešali v správnom pomere, pretože steránové saponíny, ktoré majú veľkú molekulu, pôsobia v tráviacom trakte a terpénové s menšími molekulami pôsobia v cievach a lymfe. DIAMOND YACCA doctor sova® tak napomáha odstráneniu škodlivých látok a sedimentov nielen z krvi, ale aj z celého tela, keďže každá jedna bunka je zásobovaná cievami.

DIAMOND YACCA doctor sova® má kontrolované zloženie vyvinuté na vedeckom základe. Nesie ochrannú známku a je certifikovaná. DIAMOND YACCA doctor sova® 140 alebo 280 kapsúl kúpite tu.

Užitočné rady:

  • Dôležité sú pravidelné preventívne prehliadky, aby ste mohli včas zachytiť problémy s vysokým krvným tlakom, cholesterolom alebo cukrovkou. Počnúc 50-tym rokom života si pravidelne dávajte kontrolovať hladinu cholesterolu v krvi.
  • Prestaňte fajčiť a snažte sa cvičiť aspoň 150 minút týždenne.
  • Znížte množstvo nasýtených tukov, trans-tukov a sodíka (soli) v strave, ktoré vplývajú na krvný tlak.
  • Buďte si vedomí svojej rodinnej anamnézy, možnosti vzniku srdcových chorôb či mŕtvice a kontrolujte toto riziko.
  • Porozprávajte sa so svojím lekárom o alternatívach antikoncepčných piluliek, ak ste vysoko riziková, a o dôslednejšom sledovaní krvného tlaku vo fázach života ako je tehotenstvo alebo menopauza.

Pridaj komentár